Ekonomiku čekají těžké časy a pomalu, ale jistě, přijdou i do sféry slovenského stavebnictví. Vydavatelství Jaga Group připravilo 28. května webinář, na kterém o vývoji ve stavebním sektoru, ale také o výzvách a příležitostech s tím spojených, říkali zkušení podnikatelé a manažeři. Spíkrami byly Milan Dubec, Reinoo, a. s., Oto Hornáček, Hornex, a. s., Pavel Kollár, STAVMAT IN, s. r. o. a INVEST IN, s. r. o., Martin Kovář, PORFIX – pórobeton, a. s. a Milan Murcko, YIT Slovakia, a. s.
Stavební sektor má několik článků řetězce, které na sebe přirozeně navazují. Ekonomická recese se dotkne všech, od výrobců stavebních materiálů (PORFIX), přes prodejny stavebnin (STAVMAT IN), až po dodavatele občanských, průmyslových a rezidenčních staveb (Hornex) a developerů (Reinoo, INVEST IN, YIT Slovakia). Moderátor diskuse Peter Halász, ředitel Jaga Group, se zeptal na všechny aktuální otázky, které se mohou stavebnictví dotknout.
Evropská injekce
Evropská komise před pár dny představila nový návrh pomoci státem na oživení ekonomik po pandemii v objemu 750 miliard eur. Slovensko má získat možnost ucházet se o půjčky z tohoto nástroje zhruba 8 miliard eur. Část z této pomoci může jít i na pomoc stavebnictví, lídři firem se však k tomu staví poměrně skepticky. Martin Kovář upozornil, že EU je v této otázce nejednotná, rozpočet nejprve musí schválit všech 27 států a musí se také vypracovat vhodná metodika pomoci. „Nebude to rychlá pomoc, může trvat i 2 – 3 roky, než se k nám dostane,“ upozorňuje. Pavel Kollár vyjádřil obavu, aby se rozdělování takové pomoci nezvrhlo na závody v kradení. Nedůvěru k takovému typu pomoci vyjádřil i Oto Hornáček: „Nepotřebujeme ryby, ale rybník, kde si je můžeme nachytat. Více než peníze z EU je pro mě klíčové, jaká bude po koronakríze legislativa, abychom mohli efektivně fungovat. „
Jak pandemie změnila plány
Všichni účastníci diskuse se shodli na tom, že zkušení manažeři po extrémně dlouhém období růstu ekonomiky museli očekávat v nejbližším období nějakou změnu a být na ni připraveni. Zároveň potvrdili, že jejich sektoru se zatím ekonomické důsledky nedotkly. Stavební materiály se vyrábějí jako ve stejném období v 2019, poptávka dokonce mírně roste. Změny očekávají nejdříve o 6 – 9 měsíců a jsou na ně připraveni. Stavebnictví je cyklické odvětví, zažili už období krize před 10 lety a podle nich je dnes mnohem lepší výchozí situace jako v 2009. Banky jsou dnes zodpovědněji, dokončené byty jsou nasmlouvané a mají relevantní zálohy a záruky. „Firma musí být připravena na černou labuť a nás našla připravených. Připravili jsme se na digitalizaci, na online systém jsme prošli za 1 den, „říká Milan Murcko. Milan Dubec řekl, že připravené projekty v Žilině na 640 bytů a administrativní budovu zatím posunuli a chtějí se zaměřit na komerční nájemní byty.
Krize přináší i příležitosti
Připraveni budou v krizovém období určitě vyhledávat příležitosti i akvizice. Očekávají, že mnoho firem změny nezvládne a ocitnou se v existenčních problémech. „Na Slovensku určitě budou objekty, které budou k dispozici. Nevylučujeme akvizice, ale musíme v tom vidět smysl, „řekl Martin Kovář. I Pavel Kollár potvrdil, že se budou snažit přežít krizi ve zdraví a vyjít z ní silnější. Milan Murcko vidí v tomto období příležitost změnit stavebnictví k lepšímu. „Musíme se snažit využít technologie v náš prospěch a digitalizovat procesy ve stavebnictví. Nyní je také velká příležitost snížit stopu CO2 v naší činnosti. Velké firmy na to peníze mají, budou investovat do startupů a zvýší svůj náskok oproti středním a malým, „dodává. Pavel Kollár vidí ještě jednu velkou příležitost: „Snad krize nastartuje i změnu legislativních procesů na Slovensku, abychom nemuseli na stavební řízení čekat měsíce a roky.“
Slibované nájemní byty
Výstavbu státních nájemních bytů, které byly velkým hedlajnom předvolební kampaně, pokládají lídři firem za velmi populistickou myšlenku. „Nemáme pozemky, stavební povolení do konce volebního období nestihnou. Na Slovensku jsou potřeba hlavně sociální nájemní byty, protože slovenský důchodce či rodič samoživitel vysoký nájem finančně nezvládne, „říká Milan Murcko a dodává, že ve Vídni si například portfolio nájemních bytů budovali téměř 100 let. Pavel Kollár tvrdí, že státní podpora nájemních bytů se dotkne nejen daňových poplatníků, ale i stavebních firem a čeká, jak to vláda dokáže vyřešit. „Populismus dnes už nemá opodstatnění, na Slovensku potřebujeme v ekonomice krizového manažera, kteří určí, jak dál,“ dodává Martin Kovář.

Výzvy do budoucna
Rozvoj stavebních firem v krizovém období závisí především na objednávce státu. Stát si objednává více než 50% stavebních zakázek. „Pokud nebude objednávat stát, dobré firmy se přesunou jinde. Důležitá je hlavně infrastruktura a doprava, „říká Oto Hornáček. Lídři se shodli, že stavebnictví v krizi doběhnou neřešené problémy z minulosti.