Chalupaření si i dnes umí mnozí vychutnat bez vody, elektřiny, ale v rajském klidu!

Turčianska kotlina obklopená Malou a Velkou Fatrou je ideální místo na chalupaření.

Bez vody, bez elektřiny, bez sítí, ale v krásném prostředí u potoku. Katce je to tam velmi sympatické i proto, že se soutěžní chalupa jmenuje Katka. Pojmenována je po manželce a jmenuje se tak i nevěsta pana Hink. Obývá ji třígenerační rodina Hinkovcov, která ji vlastní již 50 let a s rekonstrukcí začali svépomocí před 18 lety a stále nekončí. 😊 Chalupu bez moderních vymožeností, tedy bez vody i elektřiny, si vybrali dobrovolně. Mají tu možnost, ale nechtějí se připojit. Jsou tam i tak velmi šťastní a chalupu navštěvují každý víkend, v létě iv zimě. V zimě si rádi užívají teplo z pícky v malém altánku, který postupně vybudovali na dvoře. Ruce či nádobí i během mrazu myjí venku, na dvoře, vodou tekoucí z potoka. Interiér je útulný, praktický a s příjemnou rodinnou atmosférou. Je to tam malé, ale využity do každého detailu. Kuchyň, jídelna, obývací pokoj a ložnice. Původně to vymalování a stále to tam žije, stále něco budují, vylepšují. Světlo pro účely natáčení zajistil agregát, ale běžně v chalupě používají led pásy a malý solární panel, který je dobíjí. V domě je velká sbírka různých obrázků soviček, které obdivuje majitelka domu, paní Katka a její manžel Július jejich pro ni nejen sbírá, ale i vyrábí. Chalupa jejich rodinu spojuje, vše dělají společně a setkávají se tam s blízkými při různých příležitostech. Jsme rádi, že jsme tuto oázu klidu navštívili a mohli alespoň prostřednictvím obrazovky zprostředkovat divákům příběh této chaloupky.

Jak si vyrobit nádherné kraslice
Ve velikonočním vydání relace Na chalupě nebude chybět ukázka kraslic, které v regionu Turca zdobí paní Anka pomocí vrtačky. Kraslice děruje vrtačkou, pak maluje, voskuje. Tato křehká práce trvá velmi dlouho a nejedno jí během toho praskne. No stojí to za ten výsledek.

Bylinkářka z Kláštera pod Znievom
Léčivým bylinkám, čajem, mastičky, olejíčkem se věnuje paní Anka dlouhá léta. Trápí vás křečové žíly, máte kašel, plísně nebo zanícené a těžko se hojící rány? Ukáže vám, jak si můžete doma udělat hojivou mastičku z měsíčku lékařského. Také vám odprezentuje různé oleje nebo tinktury a návštěvu paní bylinkářky Katka Jesenská určitě zopakuje. Řád má pro diváky nepočítaně.

Závěr trilogie o venkovských zahradách
Katka se opět vybrala do Čech na Hukvaldy za paní Terezkou, která je velmi tvůrčí a hlavně je estét. Ona a její venkovská zahrada inspirovaly štáb k natočení minisérie. Na začátku sice oslovili zahradnickou firmu, která jim udělala velké práce na pozemku, ale s výsadbou nebyla spokojená, zklamala se. Bylo to uděláno jako rýchlopark, samy rychle rostoucí rostliny. Nebyly tam žádné kvalitní dřeviny – žádné šperky zahrady. Postupně vše vykopali a posadili si tam to, co se jim líbí. Podle Bronka třeba mít nápad, dekorovat s mírou a nepoužívat věci ze zbytků. Na zahradě má být i „strom domu“ a tak mají všichni členové její rodiny na zahradě posazený svůj oblíbený strom. Ona má s manželem Sakuru – pod takovou v mládí randili. V každé relaci Na chalupě se dá něco naučit a iv této si najdou diváci mnoho inspirací. Tak nashledanou na velikonoční neděli při sledování Jezerský.

Další články autora

Komentáŕe

- Komerční sdělení -PR článek

Mohlo by Vás zajímat