Podle čeho poznáte, že je podlahová krytina zdravotně nezávadná?

Podobně jako zdravá strava je trendem dnešní doby také zdravé bydlení, respektive důraz na materiály, které nejsou napuštěny chemickým koktejlem. A je to tak správně, protože chodit po podlaze, z níž se uvolňují škodlivé látky, nemá se zdravým životním stylem vůbec nic společného – ani kdyby se dekor krytiny tvářil jako čistě přírodní.

Nebezpečné příměsi jako ftaláty, formaldehyd či jiné škodliviny mohou při častém kontaktu škodit mnohem více, než si většina lidí připouští. Kontakt s takovým typem podlahové krytiny nejvíce odnášejí citliví jedinci, u kterých se může rozvinout alergie, kožní potíže i jiné neduhy. Obecně jsou však při dlouhodobém styku ohroženi úplně všichni. Jak ale poznat, že je podlaha v pořádku, nebo naopak naprosto nevyhovující?

Dotaz ohledně zdravotní (ne)závadnosti podlahových krytin jsme směřovali na odborníky z řemeslnického cechu Ekomplex. Podlaháři Hradec Králové se doporučují spoléhat na vlastní smysly, respektive na čich, který je poměrně spolehlivým detektorem. Pokud máte pocit, že podlaha silně a nepříjemně zapáchá, raději od ní dejte ruce pryč. Pravděpodobně se z ní uvolňují látky s neblahým účinkem.

Při výběru buďte obezřetní a vyžadujte certifikaci

Vybrat zdravou podlahu naštěstí není tak složité, jak se možná na první pohled jeví. Podlaháři Ústí nad Labem zákazníkům radí, aby po prodejci požadovali certifikát o zdravotní nezávadnosti. Právě tento dokument vydávaný akreditovanými laboratořemi představuje garanci, že u materiálu nedochází k emisím těkavých látek s karcinogenními či jinak škodlivými účinky.

Pokud z finančních důvodů zvolíte necertifikovanou podlahu, spoléhejte se na selský rozum a na svůj nos. Každá podlaha tzv. voní novotou, avšak takový zápach nemá nic společného se specifickým chemickým odérem. Jestli neodezní ani po několika týdnech po pokládce, pravděpodobně jde o zdraví ohrožující produkt a měl by jít z domu pryč.

Další články autora

Komentáŕe

- Komerční sdělení -PR článek

Mohlo by Vás zajímat