Bukové palivové dřevo aneb jak správně topit

Asi si říkáte, že na přikládání polínek do krbu nebo krbové vložky nemůže být vůbec nic složitého. Jenomže abyste dosáhli optimální výhřevnosti za cenu malého množství spáleného dřeva, musíte si vybrat vhodné palivové dřevo. K tomu nejlepšímu bezpochyby patří bukové palivové dřevo. Není sice tak tvrdé jako dřevo dubové, ale i tak je mnohými považováno za krále mezi palivy. Hoří velmi pomalu, a navíc má obrovskou výhřevnost.

Jak se pozná suché dřevo?

Mokré bukové palivové dřevo samozřejmě nedisponuje takovými vlastnostmi jako suché špalky. Pokud chcete dosáhnout co nejlepší efektivity vytápění, měli byste topit pouze suchým dřevem. To znamená přikládat pouze polena, která byla připravena před více než jedním rokem. Jestliže se ovšem rozhodnete pro nákup palivového dřeva v renomovaném obchodu, nemusíte se o vysychání vůbec starat. Dřevo je již dostatečně suché, takže je ihned připraveno k zátopu. Prodej palivového dřeva tak nebyl nikdy jednodušší.

Proč je třeba mít suché dřevo?

Suché bukové palivové dříví je dobré nejenom pro svou efektivitu hoření, ale také pro malé množství popela. Za to lze vděčit tenké kůře. Naopak pokud budete přikládat vlhká polena, budou saze mastné a zbytečně dojde k zanesení komínu. Chystáte-li se nakoupit větší množství palivového dřeva najednou, neměli byste podceňovat ani jeho skladování. Polena uložte na dobře větranou podložku asi 20 centimetrů nad zemí a hranici shora zakryjte igelitem.

Které dřevo je na vytápění nejlepší?

K vytápění v krbu samozřejmě nemusíte používat pouze bukové dřevo. Suché palivové dřevo je také bříza, která bohužel rychle podléhá vlhkosti. Na její skladování tak klaďte obrovský důraz. Polena břízy se pak odmění skvělou výhřevností – a při hoření polena nepraskají. Naopak pro běžné vytápění v krbu se moc nehodí habrové dřevo. Ne že by nedisponovalo dobrou výhřevností, ale jeho pořizovací cena je příliš vysoká. Za stejnou sazbu totiž pořídíte mnohem více dřeva bukového nebo březového.

Chcete-li se kochat pohledem na plápolající plameny, pak krbové dřevo rozhodně nepodceňujte. Podívejte se na stránky renomovaného obchodu a vyberte si vhodné palivo z pohodlí svého domova.

Další články autora

Komentáŕe

- Komerční sdělení -PR článek

Mohlo by Vás zajímat