V návrhu kampusu pro ESET se architekti postaví ik výzvám, které přinesla pandemie

Nové sídlo a kampus pro ESET je o kousek blíže k realizaci. Společnost před pár dny zveřejnila jméno vítěze mezinárodní soutěže na koncepčního architekta vyhlášenou před rokem v září. Uspělo architektonické studio BIG (Bjarke Ingels Group) se zkušenostmi na více projektech podobného charakteru.

Místo realizace se nachází v oblasti bratislavské patronky, v areálu po Vojenské nemocnici. Společnost ESET, pozemky nabyla v roce 2017 v dražbě, zde vybuduje své sídlo a vědecko-výzkumné centrum. Cílem projektu má být vytvoření kreativního a inovativního místa s podmínkami vhodnými pro rozvoj IT a technologických firem a také startupů, které se dále propojí s technicky zaměřenými vysokými školami.

V areálu vzniknou ubytovací kapacity pro zaměstnance firem a studentů, jeho součástí budou sportoviště a auditorium, část těchto prostor bude otevřena i široké veřejnosti.

KONCEPT kampus A AKTUÁLNÍ VÝZVY

Spolu s požadavky formulovanými ESET na základě „worskshopov“ s oslovenými ateliéry a stejně diskusemi s odborníky se vzhledem k současné „korona“ krizi vynořily další témata, ke kterým je třeba postavit.

Jak uvedl provozní ředitel ESET-u Pavel Luka: „ESET Campus vnímáme iv naší společnosti jako mimořádně komplexní projekt, a proto jsme výběru koncepčního architekta věnovali velkou pozornost i dostatek času. Už samotná mezinárodní soutěž a workshopy s oslovenými ateliéry, ale také diskuse se slovenskými odborníky, kteří nám s výběrem pomáhali, nás výrazně posunuly nejen v uvažování o budoucím designu projektu, ale také o aktuálních tématech jako jsou udržitelnost, ekologie či flexibilita pracovního prostředí. Tento výjimečný projekt navíc připravujeme v čase, který před nás postavil zcela nové výzvy, proto jsem velmi rád, že ho budeme realizovat právě s výjimečnými architekty z ateliéru BIG. „

PANDEMIE MĚNÍ POHLED NA PRACOVIŠTĚ

V souvislosti s omezeními pohybu zavedenými s úmyslem zastavit šíření viru Covid 19 se v posledních měsících dostává do popředí téma „bezpečného pracoviště“. Velké množství lidí bylo tím pádem nuceno změnit návyky a a začít pracovat z domu.

K idejím projektu se vyjádřil partner BIG London Andreas Klok Pedersen: „Je nám velkou ctí spolupracovat se společností ESET, která si pro své nové sídlo a kampus stanovila mimořádně ambiciózní cíle. Vzhledem k globální situaci v roce 2020, která, mimo jiné významně mění pohled například na práci na dálku, je tento projekt příležitostí prozkoumat budoucnost fyzického i virtuálního pracoviště a navrhnout kampus, který se stane integrální součástí města. Naší vizí je přinést do fáze výstavby skutečně uhlíkově neutrální přístup a vytvořit kampus, který bude úzce propojen s krásným přírodním prostředím na úpatí Malých Karpat. „

Kromě vítězného ateliéru se na výsledné podobě kampusu bude podílet i místní architektonický ateliér, jeho výběr se momentálně připravuje. Zajímavostí je určitě spolupráce ESETu s Fakultou architektury a designu STU v Bratislavě. Díky ní se BIG stane garantem nově otevřeného 25. vertikálního ateliéru a povede studenty při řešení zadání spojených zejména s tématem inovačních centů

Další články autora

Komentáŕe

- Komerční sdělení -PR článek

Mohlo by Vás zajímat