O Vesmírném programu a budování vesmírných stanic se říká neustále. Podmořské stanice určené pro vědecké výzkumy však stojí trochu ve stínu. Změnit to může chystaný komplex Proteus, který má být unikátním vědeckým střediskem, jaké tu ještě nebylo.
Podmořská obdoba vesmírné stanice ISS
Unikátní podmořská stanice má vzejít ze společného návrhu aquanautika Fabiena Cousteaua a architektonického studia fuseproject. Autoři návrhu dokonce hovoří o jakési podmořské obdobě vesmírné stanice ISS. Podobně jako ta, i komplex Proteus poslouží jako mezinárodní výzkumná stanice, která má spojit týmy vědců za účelem spolupráce při hledání odpovědí spojených s budoucností planety.
Podmořská stanice jako pracovna i domov
Většina výzkumných programů na podmořské stanici se má zabývat možnostmi ochrany, resp. záchrany Země. Nové vědecké poznatky budou nabývat prostřednictvím externích misí v podmořském terénu i pozorováním přímo v prostorách stanice. Vědecké týmy v ní budou trávit několik dní nebo týdnů vkusu, takže stanice se změní na jejich dočasný domov. Tomu bude třeba přizpůsobit interiér tak, aby jim poskytoval co nejvyšší komfort.
Vybavení podmořské stanice Proteus:
- výzkumný komplex s futuristickým tvarem bude mít 2 podlaží
- celková užitná plocha komplexu by měla dosahovat 372 m²
- obytnou část vytvoří kuchyň, jídelna a obývací pokoj s koupelnou
- součástí stanice bude podvodný skleník na pěstování zeleniny
Termín zprovoznění stanice zatím znám není. Autoři návrhu ale ozřejmili, kde plánují komplex postavit. Za vhodnou polohu si zvolili lokalitu pod vodou Karibského moře nedaleko ostrova Curaçao. Právě odtud se řídit výzkumné mise, které přinesou nové poznatky ohledně planety a její budoucnosti.