Máte malou zahradu? Nevadí! Z těchto dřevin si určitě vyberete

Zkušení zahrádkáři vědí, že i ta nejmenší zahrada ukrývá prostor pro strom či keř. Jelikož s jeho výběrem bývá často problém, představujeme vám našich favoritů. Pokud nebudete dlouho váhat, stihnete ještě jeho podzimní výsadbu.

Než si vyberete strom nebo keř

Rozhodněte se, zda dáte přednost vzpřímené, horizontální nebo převislé formě. Chcete něco, co bude mít okouzlující květiny na jaře nebo raději ovoce podzim? Nebo dáte přednost plané odrůdě, která vám dá obojí? Na čem vám záleží více – pestré listy po celou sezónu nebo vám stačí barevná dávka jen na podzim?

Zvolený strom by měl být úměrný vašemu domu.
Před výkopem výsadbové jámy zkontrolujte, zda místo na strom je dostatečně vhodné. Například zda tudy nevedou zavlažovací hadice nebo kanalizace.
Nezapomeňte, že stálezelené druhy mohou v zimních měsících blokovat vítr a listnaté stromy mohou poskytnout v létě příjemný stín.
Vyberte si strom, který v dospělosti nebude prorůstat místo a vyhovuje roszahu okolí.
Měl by odpovídat světelným nárokům stanoviště a také půdním podmínkám.
Nezapomeňte, že stromy s plody vám přilákají do zahrady ptáky od léta až do zimy.

Barevné celou zimu

Javor dlanitolistý ‚Dissectum‘ (Acer palmatum) má měkoučké jasně zelené listy, které se na podzim vybarví do oranžova. Dorůstá do výšky 2 metry.

Svída výběžkatý (Swida stolonifera) má nevýrazné bílé květy, ale zato zářivě červené výhonky v zimě. Dorůstá do výšky 2 metry.

Ruj vlasatá (Cotinus coggygria) má množství odrůd s květy a listy od fialové přes purpurovou barvu. Dorůstá do výšky 5 metrů.

kvetoucí

Líska obecná ‚Contorta‘ (Corylus avellana) má dlouhé žluté jehnědy na pokroucených větvičkách již v časného jara. Až 5 metrů vysoký strom.

Magnolie hviezdokvetá (Magnolia stellata) má bílé květy po okrajích jemně dorůžova. Výška v dospělosti je 3 metry.

Šeřík ‚Ivory Silk‘ (Syringa reticulata) má jakoby krajkové bílé květy tvořící se uprostřed léta. Dorůstá do výšky 4 metry.

Dřín (Cornus alternifolia) ma vodorovné větve s bílými květy, později s černými plody, které mají rády ptáky. Dorůstá do výšky 6 metrů.

Jabloň Sargentova ‚Tina‘ (Malus sargentii) má bílé květy a později tmavočervené plody. Vysoká je 1,5 metru.

převislé formy

Karaganov stromovitá ‚Pendula‘ (Caragana arborescens) má trnité větve se žlutými květy kvetoucími na jaře. Výška 1,5 metru.

Buk lesní ‚Purpurea pendula‘ (Fagus sylvatica) má tmavofialové olistění a dorůstá do výšky 3 metry.

Moruše bílá ‚Pendula‘ (Morus alba) má široké, pilkované lesklé listy a tmavofialové plody, které přitahují ptáky. Výška v dospělosti je 3 metry.

Jedlovec kanadský ‚Pendula‘ (Tsuga canadensis) má měkoučké zelené větve, dorůstá do 4 metrů.

Cypřišek tupolistý ‚Nana Aurea‘ (Chamaecyparis obtusa) má zlatistozelené jehličí a výšku 2 metry.

Smrk ‚Compact‘ (Picea engelmannii) má modrozelené jehličí a dorůstá do výšky 2 metry.

Další články autora

Komentáŕe

- Komerční sdělení -PR článek

Mohlo by Vás zajímat