Jak koronavirus změní vzhled našich domovů

Všichni se dnes ptáme, jak COVID-19 změní naše životy a zvyky a zda se vrátíme ke svým „normálním“ způsobem. V dlouhodobé izolaci v našich domech jsme měli více času přemýšlet, jaké mají omezení a jak by mohly být pohodlnější, bezpečnější a zdravější. Magazín Houzz se zeptal architektů ze Španělska, Itálie a Francie, zemí které byly nejvíce postiženy, jak podle nich pravděpodobně koronavirus změní domácnosti v budoucnosti.

„Situace, ve které se dnes nacházíme, a údaje, které denně získáváme, nám naznačují, že takové období“ uvěznění „se může opakovat. To pravděpodobně změní náš způsob myšlení a plánování domácích prostor, „říká architekt Gonzalo Pardo, ředitel ateliéru Spanish Gon Architects. Magazín Houzz připomíná, že takové změny nejsou v moderní historii ničím novým. V minulém století například ovlivnila modernistický design tuberkolóza.

Univerzální a multifunkční prostory
Když děláme vše doma, od práce až po cvičení, multifunkční prostory dávají větší smysl. Díky karanténě se již nyní vrátili do našich domácností pomůcky a zařízení vyvinuté pro tělocvičny, rotopedy, činky či jógové rohože. „V budoucnosti budeme pravděpodobně klást velký důraz na multifunkčnost, od většího prostoru pro práci na dálku až po místnosti, které je možné v závislosti na denní doby překonfigurovat,“ říká Gonzalo Pardo. Francouzský architekt Frédéric Ganichot potvrzuje, že tato krize zvýrazní již existující tendenci navrhovat modulární prostory, které se dají podle potřeby předělat.

Přístup na balkony a terasy
V období epidemie jsme si mnozí uvědomili, jak důležité je mít vlastní venkovní prostor. To se určitě odrazí na požadavcích na bydlení v budoucnosti. Italský architekt Tommaso Giunchi říká, že má přátele a klienty, kteří tvrdí, že už nikdy nebudou bydlet v domě, který nemá alespoň malý venkovní prostor. „Terasy a střechy budou naplánovány tak, aby byly propojeny s obytnými prostory, budou vznikat vnitřní a venkovní obývací pokoje či ložnice s vlastními terasami,“ říká Javier San Juan, zakladatel firmy Spanish Lado Blanco Architects. Frédéric Ganichot souhlasí: „Interiéry v domácnostech se budou stále více přeměňovat na venkovní prostory.“ Gonzalo Pardo zdůrazňuje význam střech, je přesvědčen, že se stanou „baštami společenské svobody“.

více zeleně
Architekt Moisés Royo, zakladatel španělského ateliéru Muka Arquitectura, si myslí, že je důležité stanovit minimum zeleně, které je k dispozici pro každý bytový dům. Ta by se neměla započítávat do prodejní nebo nájemní ceny nemovitosti. Ve Španělsku mají nové budovy ve velkých městech často zabudovanou střešní terasu nebo balkon. Royo se však domnívá, že tyto prostory jsou nedostatečné. Největší problém však představují čtvrti v centrech měst, které byly vybudovány v minulém století nebo dříve. „Šířka ulic a orientace domů zde neumožňuje zaručit minimální denní dobu slunečního záření pro každého obyvatele,“ vysvětluje. Podle něj je nutné povolit úpravy struktury těchto čtvrtí na umístění venkovních ploch pro budovy bez zvětšení zastavěné plochy.

Architektura může omezit šíření viru
Města jsou centry nákazy kvůli velké hustotě obyvatelstva. V této souvislosti Moisés Royo poukazuje na několik konkrétních opatření, kterými lze v budoucnu zastavit šíření virů. Podle něj dříve či později přijde čas, kdy se okna ve městech budou otevírat jen minimálně. „Už dnes existují ventilační systémy, které zaručují proudění vzduchu 24 hodin denně s velmi nízkými hladinami CO2 a které také odstraňují škodlivé částice i viry přenášené kapkami vody,“ vysvětluje. Jedním z běžných doporučení proti šíření viru je odložit si boty a oblečení hned při vstupu do bytu. Má to fungovat jako filtr proti nákaze. „Domy by měly být navrženy tak, aby hned po příchodu z ulice byl umístěn prostor, kde si můžeme zout boty a pověsit kabáty a ostatní vrchní ošacení, jako čepice, šály či deštníky. Tyto prostory nemusí být velké – mohou se přizpůsobit velikosti domu, „říká Royo.

nové materiály
Materiály jsou dalším faktorem, který by mohl pomoci omezit šíření virů. „Je důležité, aby se povrchy snadno čistily a aby v některých prostorách dokonce odpuzovaly nečistoty. Je také důležité, aby architekti pracovali na vytváření detailů, které mají čisté formy a snadno se udržují, „říká Javier San Juan.

Společné prostory a technologie
Architekti se shodly na tom, že je třeba přehodnotit i společné prostory v domech. Royo věří, že technologie bude hrát roli při zvyšování bezpečnosti těchto prostor a při prevenci přenosu nákaz kontaktem s povrchy. Navrhuje například, aby dveře vybavené technologií rozpoznávání obličeje a ovládání hlasem snížili naše používání tlačítek na minimum.

Další články autora

Komentáŕe

- Komerční sdělení -PR článek

Mohlo by Vás zajímat